Intuíció és logika – az örök ellentmondás feloldása
Ellentmondásnak tűnő kapcsolat, mégis az intuíció és a logika egyensúlyban tartása tesz bennünket életképessé. Ez az, ami éltető erővel tölt fel bennünket. A kérdés az, hogy mikor hagyatkozzunk az intuíciónk követésére és mikor a logikus gondolkodásunkra, hogy jó döntéseket hozzunk. Nézzünk példákat, hogyan ér össze és stabilizál bennünket az intuíció és logika a döntéseinkben, a céljaink meghatározásában, a változások idején.
"A logikus gondolkodás állapotára szükségünk van, amikor elemezzük, felmérjük a helyzetünket.”
Az intuíció, a megérzésünket táplálja a kreativitásunkat, az ötleteinket. „Hirtelen jött” gondolatok mentenek bennünket nehéz helyzetekben – jó esetben elismerjük, hogy nem volt stratégiánk a helyzet megoldására. A logikus gondolkodás állapotára szükségünk van, amikor elemezzük, felmérjük a helyzetünket. Szükséges akkor is, amikor napról napra végezzük a dolgunkat, rendszerbe szervezzük az időnket, pénzünket, erőforrásainkat, azt, ahogyan a tudásunkat alkalmazzuk – vagyis a földi életünk szükségszerű velejáróit. Az életmódunk, a kapcsolataink tükröt tartanak számunkra és megmutatják, kik vagyunk.
"… az észszerűen – logikusan – tervezett lépéseinkbe beleszőjük a megérzéseinket – intuitívan hagyjuk a történetet kifejlődni ..."
Az Intuíció és Logika közötti egyensúly tartása a feladatunk valójában. A probléma lényege soha nem a másik emberben, egy általunk „kialakult” minősítést kapott helyzetben van. Sokkal inkább abban, hogy nem azon a szinten kezeljük a problémát, ahol valóban van. A problémák megoldásában az segít igazán, ha az észszerűen – logikusan – tervezett lépéseinkbe beleszőjük a megérzéseinket – intuitívan hagyjuk a történetet kifejlődni. Hagyunk egy kis sodrást, miközben az irányt sem tévesztjük szem elől.
„… pontosan érezzük, hogy mire vagyunk képesek…”
A céljaink megfogalmazása és teljesítése az Intuíció és Logika elvén a valóság talaján tart bennünket. Egyszerűen azért, mert pontosan érezzük, hogy mire vagyunk képesek – ám a logika ezt felül vagy alul bírálja és mi a logikának hiszünk. Egyenes út vezet a csalódottság állapotába, holott csak egy percet kellene még adnunk magunknak és megnyugvásunkat jelentő döntést hoznánk…
„Tudjuk, mi az, amit NEM változtathatunk meg…”
A változások idején sincs más választásunk, mint az ösztöneink és a tudatos elménk közötti összhang megteremtése. Ösztönösen tudjuk, mi a fontos nekünk és a környezetünkben élőknek. Tudjuk, mi az, amit NEM változtathatunk meg és ahhoz onnantól kezdve nem nyúlunk. Az lesz a mi iránytűnk, amit követünk, hiszen nem tudjuk előre mivel kell megbirkóznunk. A tudatosságunkra ekkor van szükség: tartani magunkat ahhoz, ami bennünk stabil és mozdíthatatlan az adott pillanatban. Az Intuíció és Logika dinamikus egyensúlyban tartása segít számunkra, hogy fejlődjünk. A változás bekövetkezik és idővel egy új rendszert szervezhetünk az új helyzet köré – a logikánk segítségével.
„Nem a könyvekből fogjuk megtudni, mit kell tennünk egy adott helyzetben, hanem magunkban kell kiérlelni a megoldást, a megoldáshoz vezető utat.”
Az Intuíció és Logika lehetőségeit gyakorlás által tapasztalhatjuk meg. Nincs elmélete, csak gyakorlata. Nem a könyvekből fogjuk megtudni, mit kell tennünk egy adott helyzetben, hanem magunkban kell kiérlelni a megoldást, a megoldáshoz vezető utat. Bátorság kell hozzá és bizalom az életben, leginkább önmagunkban.A gyakorlás alapvetően egyedi út. A kezdetekben – és később időről időre – mégis szükség van valakire, aki kísér bennünket, akivel a tapasztalatainkat megoszthatjuk, a felmerülő kérdéseinket hangosan kimondhatjuk. Ez ugyanolyan fontos, mint csendben lenni. A csendjeink és a szavaink egyensúlyban tartása hozzájárul a nyugalmunkhoz, a boldogság állapotának gyakoribb megéléséhez, akárcsak az Intuíció és Logika kettőse.
„Mit zavar bennünk a probléma?”
Az alábbi linkre kattintva – Lélekedző Gyakorlatok -személyes támogató folyamat tudsz egyéni konzultációra jelentkezni.